Social dance

Salsa, kizomba, argentinské tango, swing, zouk, merengue, bachata, bolero, social foxtrot a další. Co mají všechny tyto tance společného? Tančí se jako social dance.

Co je to

Jedná se o způsob, jakým můžeme tance tančit. Social dance je společenský, neformální a párový, slouží především k relaxaci. Lidé ho tančí pro zábavu, nejsou tolik podstatná kritéria či pravidla tanečních škol. Nejdůležitější je, jak moc si taneční partneři daný tanec spolu užijí a jak si tanečně rozumějí.

Role v páru

Aby se taneční pár dokázal domluvit, jsou stanoveny role:

Partner (Leader)

vede, tančí na hudbu, vymýšlí variace

Partnerka (Follower)

nechá se vést, čte leadera, je ozdobou páru pomocí tzv. shines-tedy pohybů, které zvýrazňují tanec

Zpravidla jsou leadři muži, ale čím dál častěji můžeme vidět na tanečním parketu v této roli i ženy, a musíme přiznat, že občas vedou lépe než muži. Na kurzech social dance se každá role vysvětluje zvlášť a je tedy dobré, aby si od začátku tanečníci vybrali jednu z rolí. Důležité na kurzech je pak střídání partnerů, aby si tanečníci vyzkoušeli, že naučené principy fungují i u cizích partnerů. Proto není v požadavcích přihlášek na kurz přijít v páru.

Improvizace

Základním kamenem social dance je improvizace. Během kurzů se leadři a followeři učí jednotlivé taneční figury, avšak teprve během samotného tance si na hudbu z těchto figur skládají vlastní variace. Improvizace nám dovoluje tančit s jakýmkoliv leadrem, či followerem, díky tomu je tanec pokaždé jedinečný, překvapivý a osobitý. 

Kurzy

Během výuky social dance se učitelé snaží naučit základní kroky a principy vedení a následování. Nejsou však striktní pravidla a každý z lektorů může daný tanec učit svým osobitým způsobem. Techniku jak učit daný tanec si každý lektor zvolí sám, dává do učení kus sebe a nasbírané zkušenosti, které nabyl postupem času. Je tedy dobré vidět lektory tančit, než se rozhodnete k nim jít na kurz. Takový lektor získává zkušenosti z festivalů, workshopů a mezinárodních kongresů. Tím si tvoří vlastní osobitý styl, který vám předává, abyste i vy mohli být skvělými tanečníky social dance. 

Typy social dance

Tance na fleku

Tyto tance se tančí převážně na jednom místě nebo na malém prostoru. Taneční pár nekrouží po obvodu sálu, ale využívá omezeného prostoru v nočním baru či tančírně. Typickými představiteli těchto tanců jsou Salsa, Cha-cha, Samba, West coast Swing, Lindy hop, Blues, Street hustle, Tango nuevo či Hop hop.Na rozdíl od původních společenských tanců se v social dance využívá kratších kroků a kompaktní pohyby rukou, aby neohrozili ostatní tanečníky. 

Prostorový tanec

Tyto tance využívají celý parket a tanečníci při něm plynou po směru tance – tj. proti směru hodinových ručiček po obvodu celého parketu. Nicméně pořád se bavíme o menším prostoru tančírny, než například parket na plese. Tradičními zastupiteli jsou Argentinské tango, Společenský waltz, Společenský foxtrot a podobné. 


Social dance má tedy své kouzlo v tom, že každý tanečník si vytváří svůj vlastní styl a je jen na něm, jak se dokáže tanečně shodnout se svým tanečním partnerem. Tanečníci by měli tančit hlavně pro sebe a ne pro ostatní. Nejvhodnější formou social dance soutěže je Jack & Jill, kde se hodnotí umění improvizace, show a to jak si tanečníci spolu vzájemně sedli.